ODBORNÍCI

Nick Stern: Cvičení s Natureboyem

Když jsem nastoupil do prváku na střední škole, měřil jsem 160cm a vážil 55 kilo. To samo o natureboysobě bylo dostatečnou motivací. Pamatuji si, jak jsem se jednoho dne vracel ze školy a chytli mě dva starší kluci. Létal jsem od jedné pěsti k druhé. Hrůza.

Druhý den jsem šel do školy jinou cestou a díky tomu jsem objevil svůj první kulturistický časopis. Jmenoval se „Muscle Builder“. Vydávalo ho nakladatelství Weider a na obálce byl Mr. Olympia Larry Scott. Byl jsem unešen. Nemohl jsem se dočkat dalších čísel. Táta a já jsme v garáži vybudovali malou tělocvičnu. Byli jsme dokonalý tým. Táta svařoval a já chrlil nápady. Posiloval jsem trpělivě každý den po škole a zároveň přečetl všechno o zdraví a stravě. Hlavně mě zajímalo budování svalové hmoty.

V posledním ročníku jsem vážil 90 kg a měřil 180 cm. Obvod bicepsu jsem měl 45 cm a v bench pressu zvedl 180kg. V roce 1969 byl takový výkon považován za velmi solidní. Během střední školy jsem vyrostl z rachitického otloukánka v nejsilnějšího kluka na škole, a to jak psychicky, tak fyzicky. To byl dobrý základ dalšího rozvoje. Pevně věřím, že trvalou snahou a jasnou vizí můžete dosáhnout úspěchu v čemkoliv.

Jaké běžné chyby lidé dělají při posilování?

mike_mahlerNick Stern: Nějčastějšími jsou špatná forma, přetrénování a nedostatek odpočinku. Nicméně mám za to, že nejhorší chybou je nedostatek vytrvalosti, intenzity a nedodržení cílů. Lidé se obvykle spokojí s málem při posilování. Pokaždé, když je vaše úroveň bezproblémová, měli byste myslet na mírné zvýšení obtížnosti. Největší pokrok jsem dosáhl díky dodržování přesného tréninkového deníku. Díky němu jsem znal konkrétní cíle.

Pokud jsem vytyčených cílů nedosáhl, znamenalo to, že jsem se dostatečně nesnažil nebo jsem nejedl nebo neodpočíval dostatečně. Tato tréninková filozofie funguje perfektně, dokud nedosáhnete svého genetického potenciálu. „Princip adaptace“ znamená, že postupem času každý dojde na úroveň, ze které se již nebude výrazně zlepšovat. Jedním ze způsobů, jak se vyhnout tomuto limitu, je upravovat každých několik týdnů či měsíců svůj cvičební plán. Je možné měnit typ cvičení, délku, závaží, se kterými cvičíte nebo počet opakování.

Navíc je třeba připomenout, že 83% vašeho zdraví a výsledků cvičení závisí na stravě. Jezte proto, co nejvíce syrové potravy, která je nutričně hodnotná a chápejte jídlo, které jíte po cvičení jako součást tréninku. Moje rada zní: zjednodušte věci, neztrácejte cíl ze zřetele, buďte vytrvalí a jezte správným způsobem!

Co vás vedlo k tomu, spoluzaložit Sunwarrior rýžový protein? Co je na rýžovém proteinu výjimečné, oproti dalším alternativám na trhu?

Nick Stern: Můj přítel, nutriční specialista, David Wolfe, mě před několika lety seznámil s brownricemým budoucím partnerem Brentem na Raw Spirit Festu v Sedonu ve státě Arizona. Brent ztratil mnoho váhy kvůli konzumaci syrové stravy chudé na proteiny. Oba jsme se shodli na tom, že na trhu existuje poptávka po rostlinném proteinu, který by dobře chutnal a měl vysoký obsah proteinu.

Z konopí a spiruliny jsem do té doby získával pouze 40 až 50% proteinu. Konopí bylo velmi zrnité a spirulina nechutnala příliš vábně. Ani z jednoho nešlo vyrobit dobré a chutné smoothie. Rýžový protein byl na rozdíl od nich chuťově neutrální a má vysoký obsah proteinu. Unikátní výrobní proces bio-fermentace pomáhá vytvořit první dokonale hypoalergenní rostlinné superjídlo, které obsahuje 9 nasycených i nenasycených aminokyselin v dokonale vyváženém aminokyselinovém profilu. Nabízí vysoký obsah vitamínů, minerálů a antioxidantů. Pomáhá při vstřebávání potravy, podporuje ztrátu váhy, bojuje proti cukrovce a snižuje cholesterol.

Většina lidí je velmi překvapená, když zjistí, že jeden vanilková lžička obsahuje 70 kalorií, 4 gramy karbohydrátů a ani jeden gram cukru. Do jednoho koktejlu si dávám dvě lžičky, což mi nabízí velmi štědrou dávku 30 gramů proteinu. Jediná odměrka má více energie a je absorbovatelnější než dvojnásobné množství jakéhokoli neživého živočišného proteinu.

Sunwarrior vzniká za velmi nízké teploty pomocí přírodních enzymů. Při jeho výrobě nejsou používány žádné chemikálie nebo kyseliny, jako při výrobě ostatních proteinů, čímž vzniká první syrový, živý, rostlinný protein.

Dodržujete pravidla přísné veganské stravy? Jak jste se k ní dostal?

naturalmuscleNick Stern: Jsem z 90% syrový vegan. Sám se popisuji jako superjídlotarián! Většinu mé potravy tvoří koktejly Sunwarrior, které doplňuji dalšími superjídly jako Maca, Goji Berries, Cacao a MSM. Taky piji a jím množství zeleného, abych detoxikoval a očišťoval organizmus každý den. Vstoupil jsem do světa bodybuildingu kolem 25. roku a jako závodník jsem konzumoval množství mléčných výrobků a masa.

I když jsem po 30. roce skončil závodní kariéru, stále jsem vytrvale trénoval. Po čtyřicítce jsem začal mít pocit, že mé tělo je otrávené. Trpěl jsem chronickými bolestmi, chyběla mi motivace, síla a vytrvalost. V té době jsem se stal vegetariánem. Po chvíli jsem zaznamenal výraznou změnu. Podařilo se mi zbavit se zátěže, která plynula z dlouhých let přejídání masem i mléčnými výrobky. Znovu jsem se cítil mladý a plný energie.

Dnes je mi 57 a cítím se mladší, než když mi bylo 40. Stále se věnuji studiu nových potravinových superdoplňků.

[ napsal Mike Mahler ]

Will Burson: Je váš oblíbený prášek příčinou nebo prevencí rakoviny?

Protein je častým tématem konverzací. Zastánci rostlinných proteinů, kteří se drží syrové a Healing-Our-Worldveganské stravy jsou často v těchto diskuzích v defenzívě. Myslím, že to není fér a situace se postupně obrací. Je běžně známo, že cholesterol, který se nachází ve všech živočišných produktech, dramaticky zvyšuje riziko nemocí srdce a může vést k infarktu nebo mozkové mrtvici.

Vejce a červené maso jsou velmi bohaté na cholesterol, takže někteří se snaží vyhnout hovězímu masu a vajíčkům a hledají řešení v kuřecím mase a rybách, které považují za zdroj kvalitních proteinů. Ty jsou sice méně bohaté na cholesterol než vaječné žloutky a kusy steaku, ale přesto i drůbež a mořské ryby cholesterol obsahují. Nejlepším řešením je tedy uchýlit se přímo k rostlinné stravě.

cinska_studieVětšina lidí zná klíčové dílo doktora T. Collina Campbella s názvem The China Study (Čínská studie). Campbellova studie se zabývá kaseinem, primárním produktem obsaženým v kravském mléce a sýru. Ve své studii krmil krysy kaseinem více, než je jejich potřeba, což ústilo ve vznik tumorů.

Potřeba proteinu je u krys podobná jako u člověka, tedy asi 10-12% celkového množství kalorií.

1. Campbell svým experimentálním krysám dával až do 20% jejich potravy v podobě proteinu. Dle národního průzkumu provedeného ve Spojených Státech v letech 2003-2004, obsah proteinu v celkových kaloriích tvořil asi 13,4% u dětí od 4-8 let až po 16% u mužů v letech 51-70.

2. Navíc Národní kulturistická asociace (NSCA) doporučuje spotřebu 0,4-0,8 gramů proteinu na půl kilogramu tělesné váhy u těch, kteří jsou sporadicky fyzicky aktivní až k těm, kteří pravidelně cvičí.

konzumace-zivocisnych-proteinu3. Nejvyšší limit je tedy kolem 15% proteinu z celkového kalorického přísunu. Ve světle těchto čísel není obtížné pochopit důležitost Campbellovy studie pro spotřebu proteinu.

Tradiční bodybuildingový jídelníček pro ty, kdo vyhledávají růst svalové hmoty často výrazně přesahuje doporučení NCSA ohledně proteinu, často až dvojnásobně. Jednoduše na internetu vyhledejte „macronutrientový podíl“ a zjistíte, že množství lidí konzumuje 30% a více své stravy jako protein.

Syrovátkový protein je často velmi vyhledávanou možností těch, kteří se zabývají kulturistikou. Syrovátka vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýra. Další alternativou je kasein. Syrovátka je populárnější a obě možnosti jsou prodávány jako proteinové potravinové doplňky. Všechny živočišné proteiny, včetně těch, které jsou vyrobeny z mléka nebo vaječných bílků, by měly zmizet z vašeho jídelníčku, protože výrazně zvyšují riziko rakoviny.

Trendy prodeje proteinový produktů naznačují, že lidé si uvědomují riziko živočišných proteinů. Dle výzkumu z roku 2008 by měl celkový obrat z prodeje proteinů dosáhnout celosvětově 18 miliard dolarů do konce roku 2010. Byť živočišné proteiny zabírají asi 69% z celkového prodeje, rostlinná část je nejrychleji rostoucím segmentem.Očekávaný růst do roku 2013 je kolem 8%.

4. Na trhu se objevilo několik rostlinných proteinů. Jedná se o rýži, sóju a konopí. Žádný z nich neobsahuje cholesterol a každý z nich nabízí některé opravdu unikátní vlastnosti. Jeden z nich dokonce funguje jako prevence rakoviny.

Kasein může být karcinogenní. Naopak rýžový protein obsahuje látky, které vzniku rakoviny zabraňují. Naneštěstí jsou tyto blahodárné látky téměř zničeny předtím, než se rýže dostane na náš talíř. Rýžová otruba je hnědý obal, který pokrývá zrnko rýže. Hnědá rýže si ponechává tenkou vrstvu otruby po celé ploše zrníčka, ale v případě bílé rýže je tento obal cele odstraněn. Proto je bílá rýže nutričně mrtvé jídlo.

Inositol hexafosfát nebo-li kyseliná fytinová (IP-6) je silným antioxidantem, který se nachází v rýžových otrubách. Mimo prevence rakoviny, mnoho odborníků mu přisuzuje také schopnost boje proti nemocem srdce, ledvinových kamenů a nemocí jater. Celý proces zatím plně nechápeme, ale IP-6 potlačuje produkci a aktivitu volných radikálů, které jsou karcinogenní. Také redukuje abnormální buněčné dělení, které vede k růstu tumorů. Díky němu se buňky normalizují a vrací k normálnímu růstu. Navíc IP-6 pomáhá schopnosti těla likvidovat potenciální rakovinové buňky díky stimulaci imunitního systému, a sice lymfocytů.

5. Arabinoxylan získáváme z vnější slupky rýžové otruby s pomocí enzymu extrahovaného z houby Hyphocymetes Mycelia. Tato látka je klíčovou součástí populární alternativní rakovinové léčby v Japonsku zvané MGN-3 (známé jako BioBran). Je třeba, aby látka prošla další fází klinického testování, ale již teď je jasné, že se jedná o velkou naději v aktivizaci imunitního systému proti rakovině a diabetu. Pre-klinické testy naznačují, že by arabinoxylan mohl být využit i při léčbě pacientů s AIDS.

6. Rýžové otruby mají úžasnou budoucnost jako lék proti rakovině, ale i proti dalším chorobám. Celozrnná hnědá rýže je také fantastickým zdrojem proteinu. Na trhu se nyní nachází úžasný produkt založený na využití rýžového proteinu, a sice Sunwarrior. Je přírodně bohatý na vitamíny a minerály. Rýžový protein Sunwarrioru nabízí kompletní aminokyselinový profil. Sunwarrior díky kombinaci klíčícího rýžového zrnka a syrové hnědé rýže nabízí protein, který je do 98% totožný s mateřským mlékem a má 98,2% efektivitu stravitelnosti. Sunwarrior je syrový, veganský a neobsahuje geneticky modifikované produkty.

[napsal Will Burson – Zdravotní institut Hippokratés - hippocratesinst.org ]

Nathane Jackson – základy cvičení – posilování

Kdo používá Sunwarrior

Odkazy:

1. T. Colin Campbell, PhD (2008) Healthy Diet and Lifestyle/Casein Consumption. Získáno 3. dubna 2010 z http://www.tcolincampbell.org/courses-resources/article/casein-consumption/

2. Victor L. Fulgoni, III (2007) Příjem proteinu v současné americe. Analýza National Health and Nutrition Examination Survey, 2003-2004.
Získáno 3. dubna 2010 z http://www.ajcn.org/cgi/content/abstract/87/5/1554S

3. No author cited (2010) Reference/Herb/Arabinoxylan. Získáno 3. dubna 2010 z http://www.wellness.com/reference/herb/arabinoxylan/

Napsat komentář